ДИТЯЧИЙ СПОРТ. ЗА І ПРОТИ

Дорослі, які ведуть дітей займатися спортом, часто вирішують який, виходячи з власного смаку і своїх нереалізованих бажань. Однак варто віддавати собі звіт в тому, що секцію ви все-таки вибираєте для дитини, а значить, перш за все орієнтуватися на її здібності і можливості.

Чому більшість батьків так прагнуть з ранніх років привчити своїх дітей до спорту? Просто тому, що всі вони знають про колосальну користь, яку отримають їх діти від занять! Це загальне зміцнення здоров’я. Батьків радує, що дитина поступово привчається до дисципліни і соціалізується, а крім того, будь-який спорт сприяє підвищенню самооцінки.

Однак є й інша точка зору. Відповідно до неї ранні серйозні заняття спортом позбавляють дитину можливості жити у власному ритмі: вільно гуляти у дворі, грати в дитячі ігри – замість цього доводиться ходити на тренування. Також при щільному спортивному графіку можуть постраждати інтелектуальні та творчі здібності.

Крім того, майже будь-який спорт травматичний, а діти-спортсмени часом відчувають психологічний тиск не за віком з боку батьків і тренерів. Такий стрес погано позначається на нервовій системі і психічному розвитку.

Отже, вести дитину в спортивну секцію? Кожна сім’я вирішує самостійно, ґрунтуючись на власному досвіді і переконаннях. Але якщо відповідь позитивна, при виборі занять варто врахувати кілька моментів.

«Ні» – реалізації власних амбіцій. Дуже багато з нас керуються при виборі секції для дитини своїми нереалізованими мріями, що не склалися, спортивними планами. Таким поривам батьки повинні жорстко говорити «ні».

Інтерес з боку дитини і добровільність. Важливо, щоб дитина отримувала задоволення від занять. Заздалегідь визначити це неможливо – залишається метод спроб і помилок. Це зовсім не означає, що варто дитині сходити один раз на заняття, сказати, що йому там «не сподобалося», і пора йти в наступну секцію. Прийдіть до компромісного рішення: домовтеся про розумний термін, протягом якого дитина буде регулярно ходити на цей вид занять, і якщо через цей час, він все одно скаже, що йому не подобається, значить – шукайте далі.

Фізичні особливості дитини. Найчастіше батьки прагнуть відвести дитину в спортивну секцію, щоб він там схуд або підріс. Пухленького малюка віддають в футбол або легку атлетику, невисокого – в волейбол чи баскетбол, дитину з поганою координацією рухів – в секцію, де особливо цінуються вміння ловити м’яч або влучно попадати в ціль… Підхід в корені невірний, тому що ставить дитину в явно невигідні умови: зовсім необов’язково фізичні недоліки відкоригуються, але навіть якщо це станеться – перше дитина отримає масу комплексів і почує безліч глузувань від більш підтягнутих або високих однолітків.

Психологічні особливості дитини. Рухливій, котра володіє швидкою реакцією, дитині з темпераментом холерика підійдуть секції, де ці якості максимально знадобляться – футбол, волейбол, баскетбол. Флегматиків і меланхоліків розумніше віддавати в секції, де важливіше наполегливість, цілеспрямованість, здатність з разу в раз відпрацьовувати необхідні навички – плавання, бойові мистецтва, гімнастика. Батькам слід пам’ятати і про особистісні характеристики своєї дитини: малюку-індивідуалісту буде складніше адаптуватися в командному виді спорту, ніж комунікабельній дитині.

Стан здоров’я. Майже всі види спорту мають протипокази, на які грамотний лікар і дитячий тренер обов’язково звернуть увагу батьків.

Зручне місце розташування. Чим ближче до дому (садочку, школі) буде перебувати спортивна секція, тим зручніше батькам буде водити туди дитину; тим легше їй буде звикати до регулярних занять; тим швидше вона зможе повертатися додому з занять і відпочивати.

Кілька порад батькам, які прийняли рішення про заняття спортом для своєї дитини.

Будьте дисципліновані! Пропуски, запізнення маленької дитини – це завжди недоліки батьків. Спорт вимагає дисципліни від усіх, а ваш приклад стане найдієвішим.

Проявляйте інтерес! Корисно цікавитися і досягненнями вашої дитини на обраному терені, і самим видом спорту. Відвідуйте профільні змагання, дивіться разом тематичні передачі по телевізору, займайтеся цим спортом самі, нарешті!

Будьте готові до витрат! Це і оплата занять, і проїзд, і – найчастіше саме витратне – спорядження. Цей параметр обов’язково потрібно врахувати при виборі секції, так як є варіанти, де спорядження коштує мінімально або, навпаки, – досить дорого.