ФІТНЕС ДЛЯ ПІДЛІТКІВ

Раніше дітям і підліткам не рекомендувалося займатися силовими видами спорту. Вважалося, що заняття можуть уповільнити, а то і зовсім зупинити ріст тіла. Стверджувалося, що тренування в кращому випадку виявляться безрезультатними, оскільки в організмі хлопчиків, які ще не досягли статевої зрілості, рівень тестостерону дуже низький. Нарешті, залякували різними травмами, які може отримати ще не сформований організм.

Однак згодом було встановлено, що силове тренування хлопчиків і підлітків, всупереч популярним забобонам, виступає профілактикою травм, оскільки зміцнює кістки і робить м’язи сильнішими. Регулярні тренування м’язів не надають помітного впливу на їх зростання, але при цьому змінюють вагу і склад тіла (знижують загальний вміст жиру, збільшують чисту масу тіла). А це означає, що тренування не тільки не шкідливі, але навіть необхідні.

Варто відзначити, що в віці між 13 і 16 роками значно збільшується зріст і вага, відбувається формування мускулатури. Однак найчастіше м’язи розвиваються непропорційно, що призводить до дисгармонії. А значить, кожен підліток повинен прикладати зусилля, щоб розвинути відстаючі м’язові групи. Як правило, до таких належать м’язи, розташовані на задній поверхні тулуба і шиї.

Як займатися?

У перший рік занять не варто тренуватися більше 3 разів на тиждень. На тренуванні можна виконувати від 3 до 6 вправ в 3 підходах на 15-20 разів. В якості робочої ваги потрібно використовувати 60% від максимального. Щоб було зрозуміліше: підліток 13 років вагою 60 кг може тиснути від грудей штангу в 36 кг за умови, що зможе виконати 15-20 повторень.

Кожне заняття слід починати з розминки, що включає ходьбу, біг, стрибки зі скакалкою або велотренажер, а також суглобову гімнастику. Вправи повинні виконуватися технічно бездоганно: при порушенні техніки або навантажуються не ті м’язи, або в рази підвищується ймовірність травм. Вправи дійсно можуть нанести шкоду, якщо виконувати їх технічно невірно і з надмірною вагою.

Особливо корисними в цьому віці виявляться всілякі виси, підтягування на перекладині широким хватом, віджимання на брусах, вправа пуловер (для розширення грудної клітки). Обов’язкові гіперєкстензія, а також різноманітні вигинання. Вони повинні бути присутніми на кожному тренуванні.

Фізичні навантаження допоможуть підлітку розвинути силу, зміцнити опорно-руховий апарат, прискорити обмін речовин, завдяки чому він буде рости ще швидше. У фізично розвинених дітей 9-10 років області мозку, відповідальні за пам’ять і навчання, розвинені значно краще, ніж у нетренованих однолітків.