КОЛИ У ДИТИНИ ПЛОСКОСТОПІСТЬ

Діагноз ортопеда “плоско-вальгусна деформація стопи” у дитини в деякій мірі вводить в подив його батьків. Значення слова “плоско” само собою зрозуміло, але друга частина назви – “вальгусна” вимагає пояснень. Що означає цей діагноз, і що робити з цією хворобою – незрозуміло.

Плоско-вальгусна деформація стопи проявляється зниженням висоти склепінь стопи і викривленням її осі: пальці і п’ятка дивляться назовні, середній відділ «завалений» всередину таким чином, що при погляді на стопи зверху видно Х. Власне цей Х і називається вальгусною деформацією.

Причина такої постановки стопи – недостатньо розвинений зв’язковий апарат стопи у дитини, який деформується під впливом ваги тіла. Поздовжній звід стопи знижується, ущільнюється, а це призводить до прогинання стопи з її внутрішньої сторони, в той час як її передній відділ трохи зміщується. Таким чином, стопа займає Х-образне положення.

Відмінності плоско-вальгусної установки стопи можна помітити ще на етапі, коли дитина вчиться ходити. Тому батькам необхідно якомога раніше визначити потенційні проблеми, і в зв’язку з цим купувати дитині правильне взуття, робити масаж та виконувати фізичні вправи. На наступному етапі, якщо не застосовувати лікування, зачіпаються колінні суглоби, таз приймає невірне становище, порушується постава. Такі наслідки призводять до викривлення осі хребта і ніг, м’язи піддаються великому навантаженні, разом з якою виникає біль, є шанс розвитку артрозу і остеохондрозу.

Фізичні вправи
З вправ рекомендують: ходьба на пальчиках, на п`ятках, на зовнішній стороні стопи, по гравію, піску, каштанах, босоніж тощо. А також піднімання різних предметів пальчиками з підлоги, присідання ноги навхрест, перекочування тенісного м`яча та багато інших.

Спеціальний масаж
Масаж є допоміжною заходом лікування на тлі основного. Протягом усього часу застосування велике значення надається області попереку – місць розташування нервових закінчень передають імпульс на м’язи ніг, а також області сідниць. Ноги масажуються згідно спеціальної методики.

Вибір взуття
Взуття для дитини, яка має плоско-вальгусную деформацію стопи, повинно мати: жорсткі берци (задник і бокова частина навколо п’яти), якісний, щільний і високий супінатор. З якою метою? Для підтримки стопи знизу і з боків. Цим компенсується напруга слабких м’язів і буде попереджено розвиток подальшої деформації. Необхідно пам’ятати, що потреби в постійному носінні ортопедичного взуття немає, м’язи повинні відчувати напруження, щоб стати сильніше, а шкіра повинна відпочивати від жорсткості берців.