ЛЮБОВ ДО СЕБЕ

Письменник-терапевт Хорхе Букая (з книги «Море егоїста»): «Треба визнати, існують принаймні два різновиди егоїзму. Здоровий егоїзм, такий, який зустрічається у розсудливих людей, і патологічний егоїзм, що трапляється у скнари, маніпуляторів, авторитаристів і скривджених. Візьмемо мої взаємини з дружиною, найважливішою людиною в моєму житті. Чи повинен я любити її більше, ніж себе? По-перше, запитаємо: а чому я з нею? Чому ми живемо разом? Я знаю, як наші відносини важливі для мене, наскільки підтримує мене її любов … Я з дружиною не для того, щоб зробити їй послугу. Я з нею заради себе – і в будь-якому випадку я сподіваюся, що її мотиви аналогічні ».

Любов до себе – затребувана і актуальна тема. Безліч написано текстів та проведено тренінгів на цю тему та будуть написані і проведені ще мільйони.

Потрібно постійно задавати питання: «Хто для мене важливіше: я або суспільство? я або друг?». Ми маємо установки, отримані від батьків, стереотипи, вибрані з соціуму. Але ми визнаємо, що тільки з любов’ю до себе ми можемо бути людяними, добрими, ніжними, наповненими.

Любов до себе, як і будь-яке почуття, може бути здоровим і може бути патологічним. Саме нелюбов до себе є нездоровою. Як тільки ми вибираємо іншого (його інтереси, його почуття, його потреби тощо) на шкоду собі, то починається насилля самого себе. Ми змушені віддавати себе, бути все менш реальними і справжніми. Любов до себе – необхідна умова здорового контакту з іншими.

Любов до себе – це, безумовно, відчувати себе, піклуватися про себе, ставитися до себе, як до цінності, розвивати себе. І тут важливо постійно відстежувати: чи не напружуюся я в зайвому прагненні полюбити себе? Де я докладаю зусиль, для того щоб зробити себе краще, досягти своїх цілей? А де я віддаю себе: йду проти самої себе, своїх почуттів, бажань, потреб.

Любити себе, тобто давати собі любов – це дія, а не стан.

На кінець згадуємо відому фразу, що “любити – це дієслово”.