ПІДЗЕМНІ ПОДОРОЖІ ТЕРНОПІЛЬЩИНОЮ

Замки, сплави по Дністру, фестивалі. Всім цим і не тільки славиться Тернопільщина. Мало хто знає, що Тернопілля славиться печерами. Адже печери цього краю відомі у світі. Їх нараховується близько 100. Саме на Тернопільщині знаходиться найдовша у Європі та світі гіпсова печера “Оптимістична”.

Печера Млинки

Знаходиться у селі Залісся Чортківського району.

Чому Млинки? Колись тут добували гіпс і перемелювали його у млині. Звідси й назва. Це найдовша горизонтальна гіпсова печера України. Загальна довжина печери 49 684м.

Печера Кришталева

Знаходиться неподалік села Кривче Борщівського району.

Печера Кришталева входить до десятка найбільших гіпсових печер світу. У воєнні роки “Кришталева” стала місцем схованок українських повстанців. Печеру не даремно назвали Кришталевою. На стінах повно кристалів вторинного гіпсу, багато з яких мають свої назви – це і Голова буйвола, і Змія, і Сова, і Лисиця, і Барабан (який видає звуки, якщо по ньому вдарити). На цих кристалах ви побачите всі кольори веселки, якими виграє камінь, якщо на нього потрапляє світло.Це єдина освітлена печера на заході України, що приймає відвідувачів цілий рік. Туристичний маршрут має протяжність два з половиною кілометри.

Печера Вертеба

Знаходиться поблизу села Більче-Золоте Борщівського району.

Печера Вертеба – місце прадавнього житла людей (щоправда, тимчасового). При розкопках у печері було знайдено багато предметів, які залишили тут трипільці ще 5 тисяч років тому. Тепер це музей трипільської культури (єдиний такий в Україні). У великій залі оформлено красиву діораму, яка розповідає про культуру трипільців. Загальна довжина ходів Вертеби – 134 кілометри. Тут, як і у багатьох інших печерах, свого часу переховувались вояки УПА.

Печера Оптимістична

Знаходиться біля села Королівка Борщівського району.

Ця печера прославила Україну на весь світ, адже саме вона потрапила в Книгу рекордів Гіннеса як найдовша серед всіх гіпсових печер у світі. Сумарна довжина ходів перевищує 230 кілометрів.
Найбільший скарб Оптимістичної – вторинні мінеральні утворення, що зростали у підземних порожнинах протягом десятків тисяч років. Тут ви побачите багато гіпсових кристалів різноманітної форми та кольору, а ще кальцитові геліктити (унікальні для гіпсових печер). Вони нагадують морські корали, а за кольором можуть бути жовтими чи навіть рожевими. Цікаво, що у печері є питна вода. Кілька невеличких озер, площа найбільшого з яких 82 метри.