СИНДРОМ ПРОФЕСІЙНОГО ВИГОРЯННЯ

Чи відомий стан, коли відчуваєш себе дуже стомленим, з’являється вкрай дивне відчуття, ніби всередині щось зломилося: до всього байдуже? Робота, яка так подобалася, якій віддавався без останку, без якої не уявляв своє життя, тепер не тішить, спілкування з дітьми викликає негативні емоції. У голові лише одна думка: скоріше б закінчився робочий день! Удома теж нічого не хочеться, навіть спілкуватися з близькими.

Багато хто, мабуть, перебував у подібному стані. Психологи назвали його синдромом професійного вигорання. Його ввів американський психіатр Гербер Фрейденбергер у 1974 році для характеристики психічного стану здорових людей, які інтенсивно спілкуються з клієнтами, пацієнтами, постійно перебувають в емоційно завантаженій атмосфері при наданні професійної допомоги. Це – люди, які працюють у системі «людина-людина»: лікарі, юристи, соціальні працівники, психіатри, психологи, вчителі тощо.

Нині він має вже діагностичний статус у «Міжнародній класифікації хвороб – 10»: «Z 73 – проблеми, пов’язані з труднощами управління власним життям».

Під синдромом професійного вигорання розуміють емоційне виснаження та спустошення, спричинені власне роботою. Він розвивається на тлі хронічного стресу, призводить до виснаження емоційно – енергетичних і особистісних ресурсів людини.

Професія педагога посідає одне з перших місць з перелічених професій. Частково це зумовлено зростанням вимог до особистості педагога збоку суспільства, оскільки він відіграє провідну роль у навчальній діяльності.

Професія педагога вирізняється низкою специфічних особливостей, головною з яких є безумовне спілкування з дітьми, а також вольовий стимул, який постійно спонукає до практичної педагогічної діяльності. Освітня діяльність не має фіксованого обсягу і загальноприйнятих критеріїв оцінки результативності, але потребує творчості, постійної роботи над собою, удосконалення та поповнення знань, що часто призводить до емоційного перенапруження.

Стали дратівливими, не можете зосередитися, виконуєте роботу суто по шаблону. Незрозуміло звідки в душі постійна тривога, апатія і безпорадність, відчуття ізоляції від навколишнього світу. Нічого не радує.

Синдром емоційного вигорання – то стан душевного і фізичного виснаження, що виникає виключно на грунті роботи. Звідси і його друга назва – синдром професійного вигорання. Корінь лих – в надлишку спілкування “чисто по роботі” (т.зв. комунікативна перевантаження), емоційно напружених умовах праці, наприклад підвищеної відповідальності, ненормований робочий день, постійної невизначеності щодо робочих планів і при цьому відсутність гідного фінансового і морального винагороди.

У своєму розвитку синдром емоційного вигорання проходить чотири стадії. Перша – “медовий місяць”. Людина дуже задоволена роботою, завданнями, але з часом інтерес до цього починає згасати. Друга – “недолік палива”. Виникають втома, апатія, проблеми зі сном, інтерес до праці втрачається ще більше, людина починає частіше спізнюватися на роботу. Третя стадія – перехід процесу в хронічну форму. Людина постійно не встигає виконати свою роботу, роздратована, відчуває себе загнаною в кут. Часто на цій стадії з’являються шкідливі звички, в гіршу сторону змінюється характер. Організм починає відчувати так званий синдром хронічної втоми. Четверта стадія – кризова. У цей період у людини з’являються серйозні психосоматичні захворювання: гіпертонічна хвороба, виразка, астма, дерматити, в запущених випадках – рак.

Які є попереджувальні ознаки вигорання педагога?

NPR Education повідомляє, що приблизно півмільйона вчителів залишають професію щороку. Навчання завжди було емоційною професією, але здається, що сучасний навчальний клімат створив культуру вигорання та стресу.

Цей перехід від вигоряння до “застрягання” є значним, оскільки це означає те, що має можливість змінювати. Хоча специфічні проблеми в шкільній культурі часто спричиняють вигорання, існують широкі способи вирішення та розповсюдження цих негативних емоцій. Останні дослідження вказують на один інструмент, зокрема: практикуючи самозабезпечення.

Перш ніж усвідомити, як самовдосконалення може сприяти вигоранню – як у викладанні, так і в інших професіях, орієнтованих на послуги, – важливо окреслити етапи вигоряння. Якщо це виглядає знайомо, ви можете бути вчителем, який може скористатися практикою самообслуговування.

Етапи та попереджувальні ознаки: що виглядає як випадок педагога?

Дослідження розпаковували те, що означає спалювати – надаючи нам більший погляд як на виявлення вигорання, так і на те, як воно виглядає. Автор та ліцензований клінічний соціальний працівник SaraKay Smullens нещодавно окреслив вигляд вибуху, поділивши його на чотири етапи:

Етап 1: жорсткість + закрита на вхід

Що це схоже на: 1-й етап вигорання часто відображає самозатухання, включаючи неможливість залишатися в ліжку або залишатися вдома, коли хворіють. Люди ігнорують попереджувальні знаки та наполягають на тому, що вони чудові, незважаючи на витончені стресові фактори та зміни у поводженні.

Етап 2: дратівливість + швидкість гніву

Що це схоже на: 2-й етап вигоряння посилює ваш настрій та емоційну саморегуляцію. Позбавлення сну, погане харчування та невиконання нормальних процедур (наприклад, улюблений ранковий запуск) можуть загострити ці почуття дратівливості, деперсоналізації та втрати почуття особистого благополуччя.

Етап 3: Паранойя + самостійна медицина

Що це схоже: на пізніх стадіях вигорання надзвичайна усталость, ізоляція та депресія є несподівано поширеними. Недавні дослідження показують, що 25 відсотків вчителів діагностується з депресією. Вчителі можуть звернутися до самоліків, таких як алкоголь та тютюн, щоб допомогти пом’якшити ці почуття.

Етап 4: Емоційне виснаження + невдача кар’єри

Що це виглядає: 4-й етап вигоряння є основною причиною зниження рівня вчителів і стимулює поточний обмін педагогом у сьогоднішніх школах. Виснаження і вигорання вчителя обумовлено розумовим, фізичним та емоційним виснаженням – почуття, ніби ви застрягли, але не здатні поліпшити вашу ситуацію.

Незалежно від того, чи ви перебуваєте на першому або четвертому етапах виснаження або просто хочете поліпшити ваше психічне та емоційне самопочуття, практика самодопомоги є способом відновлення рівноваги між роботою та життям. Самообслуговування – цілісний погляд на тіло вашого розуму і душі, повторне введення ваших особистих потреб в рівняння, щоб відповідати вашим особистим та професійним цілям.